Transkript textu. Poslouchejte na Spotify. Slovníček najdete pod textem.
Ptala jsem se vás na Instagramu, jaké téma by vás zajímalo příště a nejvíc z vás hlasovalo pro další české stereotypy. Ve dvanácté epizodě jsme mluvili o tom, jak moc Češi pijou pivo, jestli nosí ponožky v sandálech, jak vysoké mají sebevědomí, jestli jsou nezdvořilí a jestli mají smysl pro humor. V této epizodě se povídáme na to, jaké koníčky Češi mají a co obvykle dělají (nebo nedělají) ve svém volném čase.
DIY aneb Udělej si sám
Jak se říká, za komunismu nebylo. Co všechno nebylo? Nic nebylo. Na všechno se stály dlouhé fronty. Na maso, na banány, dokonce i na toaletní papír. A tak si Čechoslováci museli pomoct sami. Kdo potřeboval nový a hezký nábytek, musel sehnat známého, který měl materiál, a nábytek vyrobit. Kdo chtěl rekonstruovat koupelnu, musel sehnat dlaždičky a udělat to sám nebo s pomocí rodiny a kamarádů. A proto máme v Česku takovou tradici kutilství. Každý správný muž (ano, je to stereotyp!) umí opravit auto a má v garáži všechno nářadí. A každá správná žena umí zašít díru na ponožce, udělat domácí marmeládu a pěstovat rajčata na zahradě. Souhlasíte s tímhle stereotypem? Nebo ten stereotyp odešel s příchodem kapitalismu a konzumního životního stylu?
Jsou Češi nejtlustší národ v Evropě?
K snídani koblihu, k obědu svíčkovou se šesti a dvě piva, ke kávě bábovku a k večeři pečené vepřové koleno. Vítejte v typické české kuchyni, ve které dominují tučná jídla, málo vlákniny a nedostatek proteinů. Češi jsou se svou průměrnou tělesnou hmotností na evropské špičce. Podle statistického úřadu v roce 2017 18,5 procenta lidí řeklo, že jsou obézní. A 40 procent dospělých lidí řeklo, že nedělá ve volném čase žádný sport. Na druhou stranu více než 21 procent českých žen jí ovoce dvakrát nebo víckrát denně. Tolik ovoce sní v Česku jen 12 procent mužů. A jak víme, obezita a nadváha jsou pro naše zdraví velké riziko, protože zvyšují šanci na civilizační nemoci jako diabetes druhého typu a kardiovaskulární nemoci. Taky světová pandemie ukázala, že lidé s nadváhou patří do rizikové skupiny. Takže až potkáte nějakého Čecha, raději než na pivo ho vezměte na procházku nebo na výlet.
Dovolená v Jugoslávii (neboli v Chorvatsku)
Kdo nebyl v létě aspoň jednou za život v Chorvatsku, nemůže si snad ani říkat Čech. Ano, takhle moc je tato letní destinace na dovolenou oblíbená. V roce 2019 podle chorvatské statistiky přijelo do země víc než 660 tisíc českých turistů. To číslo není překvapující, protože pobřeží Jaderského moře nabízí svým návštěvníkům krásné pláže, zajímavé ostrovy a historická města. Příjemné chorvatské klima ideální pro letní dovolenou je relativně blízko, můžeme tam dojet za pár hodin autem nebo doletět letadlem. Další výhodou této destinace je podobnost jazyka. Chorvatština je slovanský jazyk, takže není neobvyklé, že se tady Češi domluví svou mateřštinou. V dnešní době popularita a prestiž Chorvatska roste a s nimi i ceny, ale dřív bylo Chorvatsko v porovnání s ostatními evropskými letními destinacemi levné.
Co Čech, to ateista
V České republice je asi 11 tisíc kostelů, kaplí a kapliček. Neexistuje snad žádná vesnice, kde byste nenašli aspoň jeden monument, stavbu nebo sochu s náboženskou tematikou. A přesto se říká, že Češi jsou jeden z nejvíce ateistických států. A proč? Na to si můžeme odpovědět malým výletem do minulosti. Komunistická ideologie, která tady vládla skoro celou druhou polovinu minulého století, otevřeně bojovala proti víře a ateismus propagovala jako národní náboženskou politiku. Náboženství bylo pro komunisty „opium lidu“. Církevní instituce a majetky byly znárodňovány, věřící byli pronásledováni, kněží byli perzekvováni. Nejtvrdší vlna likvidace klášterů a internace jejich obyvatel proběhla v dubnu 1950 pod jménem Akce K. A tak se nemůžeme divit, že jenom jedna čtvrtina Čechů o sobě říká, že jsou věřící.
Má chata, můj hrad
Pro titulek tohoto odstavce jsem si půjčila verš z písničky populárního českého zpěváka, který si říká Xindl X. Chata je v písničce (a taky v životech Čechů) synonymem klidu, pohody, odpočinku a harmonie. Na chatu jezdíme, abychom byli v přírodě a utekli pryč od každodenního městského hluku, shonu a chaosu. S chatařením jsou často spojeny aktivity jako rybaření, zahrádkaření, grilování, turistika nebo trampování. Je těžké říct, kolik lidí jezdí pravidelně na chatu, ale v České republice bylo v roce 2017 registrováno asi 741 tisíc chat a rekreačních objektů. Takže když se zeptáte průměrného Čecha nebo Češky, co bude dělat o víkendu, je velká šance, že řekne „Jedu na chatu!“
Slovníček:
Nábytek – furniture
Sehnat – to get, to acquire
Dlaždičky – tiles
Kutilství – DIY
Šít / zašít – to sew
Pěstovat – to grow
Kobliha – donut
Tučný – fatty
Vláknina – fibre
Nedostatek – lack
Průměrný – average
Tělesná hmotnost – body weight
Špička – top
Nadváha – overweight
Překvapující – surprising
Podobnost – similarity, resemblance
Mateřština – mother tongue
V porovnání – in comparison
Kaple – chapel
Socha – statue
Víra – faith
Náboženství – religion
Náboženský – religious
Majetek – property
Znárodnit – to nationalize
Pronásledovat – to chase, to pursue
Perzekvovat – to persecute
Internace – internment
Odstavec – paragraph
Pohoda – chill, relax
Shon – hustle, rush
Rybaření – fishing
Trampování – camping in the woods