O mně

English below.

Ahoj, vítám vás na svém blogu Čeština je hra! Jmenuju se Františka a ráda bych vám o sobě něco řekla.

Jsem už 10 let učitelka češtiny pro cizince, i když momentálně jsem hlavně máma dvou skvělých dětí. A abych se doma s dětmi úplně nezbláznila a mohla se se světem podělit o svoje nápady, jak oživit lekce češtiny, vytvořila jsem tuhle stránku.

Jak to ale celé začalo? V roce 2013 jsem jakožto čerstvá studentka pražské Pedagogické fakulty (obor čeština – angličtina) dostala od kamarádky tip na jednu malou jazykovku, která hledá lektory češtiny pro cizince. A tak jsem si řekla, že to zkusím, že to zní jako spousta zábavy. V sobotu jsem šla na malý spíše neformální pohovor… no a v pondělí měla naplánovanou první lekci!

Od té doby mi pod rukama prošly stovky studentů, někteří z nich se stali mými přáteli a vídáme se dodnes. Na svých lekcích jsem vždycky dávala přednost dobré atmosféře, hrám a plodným diskusím před drilem a šprtáním. Moje vášeň pro češtinu se nakonec odrazila i ve výběru navazujícího magisterského studia, tudíž se nyní mohu pyšnit tím, že se můj koníček stal i mou oficiální profesí.

Po ukončení studia jsme ale začali plánovat rodinu a já jsem věděla, že nechci sedět jedním zadkem na více židlích, tak jsem učení dočasně téměř opustila. A aby mi to nechybělo, abych si udělala přípravy na léta dopředu (:D) a abych se mohla dělit o své nápady i s ostatními, založila jsem stránku Čeština je hra. Jak už z názvu vyplývá, můj primární cíl bylo vytvořit místo, kde si každý hravý učitel najde milé zpestření svých lekcí. Jelikož jsem ale poměrně kreativní povaha, u her nezůstalo. Vždycky jsem ráda objevovala další a další zdroje aktivit do svých lekcí, tak mě napadlo začít tvořit pracovní listy. No a když už mám pracovní list s delším textem, tak se přímo nabízí, aby bylo možné si text i poslechnout, no ne? A tak vznikl můj podcast. Ten může sloužit jako doplňkový materiál pro učitele nebo jako opravdový podcast, který mohou poslouchat cizinci, kteří se učí česky.

Doufám, že na mých stránkách (ať už tady na blogu, na Facebooku nebo Instagramu) najdete inspiraci a nové zdroje zábavy pro své studenty. A pokud jste cizinci, doufám, že vám můj obsah otevře dveře k dalšímu poznání našeho krásného jazyka!

Františka

Hello and welcome on my blog Cestina Je Hra. My name is Františka and I would like to tell you something about myself.

I’ve been a teacher of Czech for foreigners for 10 years, however my main role now is being a mum to two amazing kids. In order to stay sane while being at home with the kids and since I felt like I have a lot to share I created this website.

How it all began? Back in 2013 when I just started studying teaching Czech and English at the Faculty of Pedagogy I ran across a small language school which was hiring new teachers of Czech for foreigners. It sounded like a lot of fun so I went to the rather informal interview on Saturday… And I had my first lesson on Monday.

Since then I‘ve had hundreds of students, many of them became my good friends. In my lessons I always preferred friendly atmosphere, games and passionate discussions over drill and memorizing. In the end, my passion for teh Czech language was also reflected in teh choice of my follow-up master’s degree, so I can now proudly say that my hobby became my profession.

After I graduated we started to plan a family and I knew that was the only thing I wanted to focus on, so I have temporarily almost quit teaching. But I still missed it. I had many ideas I wanted to share with other teachers and I wanted to prep materials for many years ahead (:D) so I started this website Cestina je hra („Playful Czech“). From the title itself you can understand that I wanted to create a place for playful teachers to find new fun activites for their lessons. And since I am quite a creative person it didn’t stop just with games. I started making handouts. And if you have a handout with a text why not record it for the students to practise listening? So I started a podcast.

I hope you find inspiration and new sources of entertainment for your students here on my website (and on my Instagram and Facebook). And if you are a foreigner, I hope my content will open the door for you to learn more about our beautiful language!

Františka