Poslouchejte na Spotify a Apple Podcasts
Dneska je 1. prosince a to znamená, že už oficiálně začíná předvánoční čas. Dokonce to vyšlo tak hezky, že je zároveň první adventní neděle. Dneska otevíráme první okénka adventních kalendářů a zapalujeme první svíčku… Ale počkat, co to vlastně je ten advent?
Slovo advent pochází z latinského “adventus”, což znamená příchod. Jsou to 4 neděle před 25. prosincem, kdy se křesťané připravují na příchod Spasitele, tedy narození Ježíše Krista. Historie adventu sahá až do 5. století, ale asi až od 10. století se ustálila tradice 4 adventních nedělí. Spolu s adventem přicházela také doba zklidnění, jelikož se zimou končily práce na zahradě, lidé trávili více času uvnitř ve svých domech a věnovali se ručním a domácím pracím, jako je pletení, šití nebo draní peří.
S duchovní přípravou na oslavy narození Krista se pojí tradice adventních věnců. Tato tradice vychází z židovské Chanuky neboli svátku světel, kdy se postupně zapaluje 8 svíček na svícnu. Typický adventní věnec má kulatý tvar a na sobě 4 svíčky. Dříve věnce visely ze stropu, teď je normální mít věnec na stole. Podle křesťanské liturgie jsou na věnci 3 fialové (nebo modré) svíčky a jedna růžová. V moderních domácnostech ale barvy svíček a ozdob na věnci volíme podle toho, co se nám líbí. Na první adventní neděli zapalujeme svíci proroků, jako vzpomínku na proroky, kteří předpověděli příchod Spasitele. Druhá svíčka je svíce betlémská, která reprezentuje lásku. Třetí svíce je pastýřská – je to jediná růžová svíčka, která znamená radost a přináší změnu adventní atmosféry, odteď je advent více slavnostní. A nakonec zapalujeme svíci andělskou, která znamená mír a pokoj.
Kromě adventních věnců samozřejmě naše domy zdobí i klasické věnce na dveřích a v oknech, které by měly svým majitelům přinést štěstí, lásku, zdraví a bohatství.
Pro adventní čas je také typická hudba. Vás asi napadnou jako první vánoční koledy, ale ty by se správně měly hrát a zpívat až v čas vánoční, který začíná na Štědrý den s první hvězdou na noční obloze. Adventní hudba má v česku velkou tradici, kromě českých adventních písní můžete slyšet tzv. roráty. To je hudební forma ranní katolické mše, která pochází až z dob Karla IV. Jsou to písně, které můžete slyšet na mších, které se konají ve velmi brzkých ranních hodinách a většinou pouze za svitu svíček. Texty skladeb vychází z biblických textů o čekání na příchod Spasitele.
Kromě adventních nedělí jsou v prosinci i další důležité dny. 4. prosince slaví svátek svatá Barbora. V tento den můžeme domů přinést větev stromu (nejčastěji třešně) a počkat, jestli do Štědrého dne vykvete. Hned druhý den večer (v předvečer svátku svatého Mikuláše) obchází domy lidé v kostýmech čerta, anděla a Mikuláše a nosí dětem sladké dobroty, chválí děti, které jsou hodné, a hrozí zlobivým dětem, že je čert odnese do pekla. 13. prosince je svátek svaté Lucie. Dříve lidé věřili, že se v ten den nesmí dělat domácí práce, takže kolem domů chodily převlečené ženy v bílých šatech, se špinavými tvářemi nebo s dlouhými bílými maskami na obličeji, které hlídaly dodržování tohoto pravidla.
Během adventního času děláme taky všechny krásné vánoční tradice, o kterých už jste určitě slyšeli. Pečeme vánoční cukroví, dáváme si pusu pod jmelím, otevíráme okénka adventních kalendářů, aby nám čekání na Ježíška rychleji uteklo. Naše domy jsou ozdobeny krásnou rostlinou, které se říká vánoční hvězda, světýlky a dalšími dekoracemi. Kromě svíček můžeme doma zapalovat voňavý mix koření zvaný purpura, nebo vonné františky, to je zase uhlí s aromatickým kadidlem. Na návsích a náměstích můžete obdivovat dřevěné betlémy a zúčastnit se slavnostního rozsvícení vánočního stromečku. Na vánočních trzích si dáte svařák a poslechnete si vánoční písně a nakonec si můžete domů přinést Betlémské světlo. To je oheň, který se zapálí v kostele v Betlémě, kde se narodil Ježíš Kristus, a který se pak díky skautům a dalším dobrovolníkům rozšíří do celého světa.
Myslíte, že jsem zapomněla na nějakou důležitou adventní tradici? A jak se vy připravujete na Vánoce? Dejte mi vědět a já se budu těšit zase příště. Přeju vám krásný, klidný a radostný adventní čas.
Slovníček:
- zároveň – at the same time
- zapalovat / zapálit – to light
- pocházet – to originate
- Spasitel – the Saviour
- sahat – to reach
- ustálit se – to stabilize
- pletení – knitting
- šití – sewing
- draní peří – plucking feathers
- duchovní – spiritual
- pojit se – to be connected with
- postupně – gradually
- strop – ceiling
- prorok – prophet
- předpovědět – to foretell
- pastýř – shepherd
- pokoj – peace
- napadnout – to come to mind
- větev – branch
- kvést / vykvést – to bloom
- chválit – praise
- hrozit – to threaten
- zlobivý – naughty
- převlečený – disguised
- jmelí – mistletoe
- utíkat / utéct – to pass
- rostlina – plant
- slavnostní – festive
- rozsvěcet / rozsvítit – to turn on the lights
- rozšiřovat se / rozšířit se – to spread