První nedělní nálož je tu. Na Instagramu a Facebooku měl můj nápad s tímto pravidelným „newsletterem“ docela úspěch, tak snad vám trochu ulehčí vstup do nového týdne a dodá vám nějakou tu inspiraci při plánování lekcí.
Moje inspirace na toto téma je zjevná – kdo se během uplynulého týdne podíval na oblohu nebo do záhonků a předzahrádek, nemohl si nevšimnout, že už něco visí ve vzduchu. A to něco je voňavé a svěží. 🙂
A tak jsem si vzpomněla na svůj loňský příspěvek s (nejen) jarními květinami. A třeba bude mezi vašimi studenty nějaký zapálený botanik, který květinovou slovní zásobu ocení! A ke květinkám musíme přidat i nějaká ta slovesa.
V „náloži“ najdete taky pár obrázků ke konverzaci. Jak je použijete, to už nechám na vás – můžete popisovat, co vidíte; vymýšlet rozhovory či příběhy; vybírat obrázky, které se líbí a které ne či diskutovat o tom, proč zrovna tyto fotografie souvisí s jarem.
Na zahájení tématu „jaro“ se vám bude hodit i 10 otázek, které můžete studentům položit a rozehřát je tak v mluvení.
A co by to bylo za lekci češtiny bez pexesa O:-)
Poslední sekce „…a něco navíc“ by měla sloužit jako takový odrazový můstek pro další nápady a náměty, které byste mohli využít, pokud se tématu chcete věnovat více. Dneska vám chci připomenout svůj starší pracovní list (spojený s podcastem). A kromě toho jsem narazila na zajímavou stránku věnovanou logopedickým hrám a cvičením, která se dají perfektně využít v lekcích češtiny pro cizince. Na Logotoči můžete koupit různá PDF s deskovkami, kartičkami a dalšími obrázky, shodou okolností třeba právě na téma jaro.
První nedělní nálož nápadů stáhnete v PDF tady:
Dejte mi vědět, jestli aktivity z dnešního příspěvku využijete a co by se vám líbilo v dalších nedělních náložích 🙂 Můžete mi napsat na Facebooku nebo na Instagramu. Vaše zpětná vazba je totiž největší (a občas taky jediná) motivace tvořit!
Přeju krásný start do nového týdne.
Františka