Poslouchejte na Spotify.
Transkript:
Druhá světová válka přinesla Evropě hodně špatného. Některá města byla kompletně vybombardována a zničena1. Válečné neštěstí se nevyhnulo ani Praze. V roce 1945, kdy už bylo více než jasné, že válka musí brzo skončit, čekala Praha na osvobození2 a dlouho očekávaný návrat k normálnímu životu.
Osvoboditelé3 se blížili z obou stran – ze západu i z východu. Německá armáda a jednotky SS věděly, že Praha má velký strategický význam, proto se rozhodly, že se nevzdají4. 5. května 1945 vyhlásil československý odboj5 povstání6 proti nacistické okupaci – do bojů se zapojili vojáci československé armády, členové odbojových skupin a obyčejní obyvatelé7 Prahy. Během několika hodin povstání ovládli povstalci8 některá klíčová místa, jako byl rozhlas9, nádraží, pošty a další úřady.
V pražských ulicích probíhaly během povstání tvrdé boje10. Lidé stavěli barikády a organizovaně a statečně získávali11 své město zpět. Největším symbolem celého Pražského povstání se stal boj o Rozhlas na Vinohradské ulici. Nacisté dobře věděli, že právě rozhlasové vysílání12 je klíčem k úspěchu českého odboje, proto dlouho rozhlas bránili13. Nakonec se ale povstalcům povedlo14 budovu Rozhlasu vyhrát, a díky tomu mohli vysílat zprávy o povstání a bojích a mobilizovat další obyvatele Prahy. Kromě jiného lidé mohli slyšet větu „Jsme s vámi, buďte s námi“, která je dodnes symbolem boje proti nacistické okupaci.
8. května Německo podepsalo15 kapitulaci a válka oficiálně skončila, o den později byla Praha konečně osvobozena Rudou armádou. Do Československa se z exilu vrátil prezident Edvard Beneš a začal vládnout s takzvanými Benešovými dekrety. To bylo několik zákonů, které měly pomoct s obnovou16 Československa. Kromě jiných legislativních pravidel Benešovy dekrety rozhodly o takzvaném odsunu17 (nebo vysídlení18) Němců. Všichni lidé, kteří měli německé občanství museli během několika dnů vzít všechny svoje věci a s celou rodinou museli odejít za hranice Československa. Dohromady odešlo více než 2 miliony lidí. Tato část české historie pořád vzbuzuje velké emoce, protože odchod Němců byl hodně násilný a krutý.
Konec války v Československu znamenal pro lidi novou kapitolu historie. Československo se konečně dostalo z tyranie a dominance nacistického Německa. Bohužel ale vliv19 Sovětského svazu byl natolik velký, že už za 3 roky vyhráli komunisté v čele s Klementem Gottwaldem volby20 a v naší zemi začala další dlouhá éra totalitního režimu. O začátku komunismu si můžete poslechnout v epizodě číslo třináct, ve které mluvím o takzvaném „Vítězném únoru“, to bylo období, kdy komunisté přišli k moci. A kdyby vás zajímalo, jakou historii má pražský metronom na Letné, a jak je tohle místo spojené se Stalinem, poslechněte si epizodu číslo dvacet, která se jmenuje „Stalinův pomník na Letné“. Nezapomeňte se taky podívat do popisu epizody, kde najdete link na transkript tohoto podcastu, slovníček a další tipy na videa a materiály k tomuto tématu.
Doufám, že se vám dnešní podcast líbil, budu ráda, když mi napíšete na Facebook nebo Instagram, o čem byste chtěli poslouchat příště. Mějte se krásně, ahoj!
Slovníček:
- Zničit = to destroy
- Osvobození = liberation
- Osvoboditel = liberator
- Vzdávat se /Vzdát se = to surrender
- Odboj = resistance
- Povstání = uprising
- Obyvatel = inhabitant
- Povstalec = rebel
- Rozhlas = radio
- Boj = fight
- Získávat / získat= gain
- Vysílání = broadcast
- Bránit = to defend
- Povést se = to succeed, to turn out well
- Podepsat = to sign
- Obnova = restoration
- Odsun = displacement
- Vysídlení = resettlement
- Vliv = influence
- Volby = election
Videa (můžete zapnout české titulky):
- Dějiny udatného českého národa #102: Osvobození
- Dnes před 75 lety: 5. května
- Den, kdy skončilo Pražské povstání (9. květen 1945)
- Pražské povstání – dramatické scény v centru Prahy (rekonstrukce bojů o Rozhlas)
Knihy:
- Seznam knih na téma Pražské povstání (Databáze knih)
- Kniha povídek Jana Drdy – Němá barikáda (+ film)