Podcast

#12 Stereotypy o Češích

Stereotypy o Češích

Poslouchejte na Spotify.

Zeptala jsem se vás na Instagramu, jaké stereotypy, nebo hezky česky předsudky, jste slyšeli o Češích. Dostala jsem několik krásných odpovědí, bohužel ale dost negativních. Vybrala jsem pět z nich, které se říkají nejčastěji a řeknu vám, co si o nich myslím – jestli je to pravda nebo ne a proč se to možná o nás říká.

  1. Češi rádi pijou pivo.

Každý, kdo někdy navštívil Česko, ví, že Češi opravdu jsou národ pivařů. Za rok se u nás vypije 150 litrů piva na osobu. A do toho počítáme i miminka! Dokonce jsme museli udělat speciální zákon, že v jídelním lístku v restauraci musí být nějaké pití levnější než pivo. V Plzni, odkud je asi nejoblíbenější české pivo, vznikla dokonce unikátní receptura vaření piva, která se potom dostala do celého světa. Na druhou stranu mám mezi známými hodně lidí, kteří pivo pijou jenom občas a mnohem raději pijou víno. Koneckonců víno je oblíbené hlavně na Moravě, ale o tom zase jindy…

2. Češi nosí ponožky v sandálech.

Už jste někdy slyšeli o téhle skvělé módě? Zní to hrozně, vypadá to ještě hůř, ale určitě je to super praktické. Ponožky v sandálech mají dvě výhody – nohy jsou v teple díky ponožkám, ale mají dost vzduchu, protože jsou v otevřených botách. Česká republika není úplně známá jako centrum módy jako například Francie nebo Itálie. Ale tuhle konkrétní módní tragédii jsem naštěstí už dlouho neviděla. Rozhodně ne u mladých lidí!

3. Češi mají malé sebevědomí.

O tom jsem už trochu mluvila v minulé epizodě, kde jsme si povídali o čtyřech důležitých lidech, kteří získali světová ocenění. Často se můžeme setkat s názorem, že Česko je malá země, Čechů je málo, nic pro svět neznamenáme. Ale rozhodně to není pravda. Jsme srdce Evropy, jsme (nebo jsme minimálně v historii byli) dost bohatá země, máme úžasnou historii a kulturu. Dokonce jeden z nejpopulárnějších světově používaných antivirů Avast vznikl v České republice. Jako národ tedy můžeme mít dost vysoké sebevědomí. Když se ale bavíte s konkrétními lidmi, zjistíte, že malé sebevědomí mají taky. Mají strach říct si o víc peněz v práci, mají strach říct veřejně svůj názor, mají strach mluvit cizím jazykem. Na tom musíme ještě zapracovat!

4. Češi jsou chladní a nezdvořilí.

Když jedete ráno do práce metrem nebo tramvají, nikdo se vás neusmívá. Nikdo nevysílá pozitivní energii. Každý se dívá do svého telefonu, čte svoje noviny, nechce s nikým mluvit. Máme rádi svoje soukromí a svůj prostor. Nechceme ukazovat emoce, říkat svůj názor nebo mluvit s cizími lidmi. Ale když už se dostanete přes tuhle bariéru dovnitř do sociální bubliny nějakého člověka, budete překvapeni. Může se vám totiž stát, že najdete člověka, který se stane vaším dobrým kamarádem.

5. Češi nemají smysl pro humor.

Tak to je podle mě úplný nesmysl. Český smysl pro humor je skvělý! Někdy může být trochu sexistický a xenofobní, ale hlavně je dost sarkastický. Češi si umí udělat legraci prostě ze všeho. I z toho, co je ve skutečnosti dost smutné. Česká satira má dlouhou historii. Protože máme dlouhou historii, kdy jsme nemohli být autonomní, byl humor jedna z metod, jak bojovat proti politice. A kdo jiný by měl mít skvělý smysl pro humor než národ, který má jako nevětšího hrdinu a génia člověka, který neexistuje!

Souhlasíte se mnou? Je pravda, že jsou Češi uzavření a bez smyslu pro humor? Co dalšího jste slyšeli o Češích? Napište mi na Instagram nebo na Facebook. Najdete mě tam pod jménem „Čeština je hra“. A já se na vás budu těšit zase za dva týdny!

2 thoughts on “#12 Stereotypy o Češích

  1. Rád čtu co tady píšete! Musím ale říct také, že Český smysl pro humor je skvělý, je jedna z nejlepších věcí a líbí se mi tady žít s těma lidma. Uvědomil jsem si, že Češi používají hodně hlášky které musím také vědět, jinak vůbec nerozumím.

    P.S. nechci vás zklamat, ale mladý lidi nosí ponožky v sandálech ve škole (aspoň kde pracuji).

    1. To je pravda, rádi si hrajeme s jazykem a používáme hlášky z kultovních českých filmů! Jsem ráda, že se vám texty líbí, můžete si je také poslechnout přes Spotify jako podcast 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *