Podcast

#13 Vítězný únor

Vítězný únor

Poslouchejte na Spotify.

Únor je zajímavý měsíc. Je nejkratší, jednou za čtyři roky má o jeden den navíc, během tohoto měsíce slavíme Valentýna a Hromnice… A kromě toho všeho je únor v české historii také známý jako „Vítězný“. Zní to skvěle – znamená to, že někdo vyhrál. Ale bylo to opravdu pozitivní vítězství?

Mluvíme o roce 1948. Jsme v poválečném Československu, v zatím demokratické zemi. Její prezident Edvard Beneš a (zatím) demokratická vláda premiéra Klementa Gottwalda ale začínaly mít krizi. Krize vyeskalovala v polovině února na ministerstvu vnitra, kde komunistický ministr Václav Nosek začal dělat velké personální změny. Jako protestní gesto podali demokratičtí a socialističtí ministři demisi prezidentovi Benešovi. Čekali, že prezident demisi nepřijme, nebo vytvoří novou vládu z úředníků.

Na velký nátlak komunistů, Gottwalda a taky lidí, kterých se sešlo asi 80 tisíc na Václavském náměstí, Beneš demisi nakonec podepsal 25. února 1948. Z vlády odešlo 14 nekomunistických ministrů a Gottwald měl volné ruce na vytvoření vlády nové. Na demonstraci pronesl Gottwald slavný proslov, který začínal větou „Právě jsem se vrátil z Hradu“, ve kterém lidem řekl, že prezident dlouho přemýšlel, ale že nakonec udělal správné rozhodnutí, hlavně proto, že to chtějí lidé. Gottwald v proslovu mluvil o tom, že lidé jsou jednotní, pracovití a chtějí bojovat, proto komunismus vyhrál a Československo může začít psát novou kapitolu historie.

Komunistická vláda a parlament napsaly novou Ústavu, ve které definovaly novou lidově-demokratickou republiku. Na konci května 1948 byly volby do parlamentu, byly ale už v komunistickém kabátě – každý člověk musel jít k volbám a kandidáty mohl vybrat jen z řad komunistů. Takže v praxi to žádná volba vlastně nebyla. Kvůli špatnému zdraví rezignoval i prezident Beneš a brzy na to i umřel. Novým prezidentem se s velkou slávou stal Klement Gottwald. Kvůli Vítěznému únoru Československo ztratilo demokracii na dalších 40 let a začalo být absolutně závislé na Sovětském svazu. V zemi se čím dál častěji objevovaly vykonstruované politické procesy, nevinní lidé, kteří se režimu nelíbili, byli zavíráni do vězení nebo do pracovních táborů nebo byli nuceni emigrovat. Země začala ekonomicky upadat. A celá tahle komunistická éra trvala až do roku 1989.

O tom, jak Vítězný únor vypadal a jak to bylo s Klementem Gottwaldem, se můžete podívat ve skvělém seriálu České televize „České století“.

A já se na vás budu těšit zase za dva týdny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *