Podcast

#14 Jaro

Transkript textu. Poslouchejte na Spotify.

Příroda se pomalu probouzí ze zimního spánku, tráva je zelenější, dny jsou delší a na loukách můžeme vidět první barevné květiny. Konečně přichází jaro! Astronomické jaro začíná 20. března, kdy je podle pozice Slunce stejně dlouhý den i noc. Tento den se jmenuje jarní rovnodennost. Konec jara přichází 21. června. První známky jara jsou krásné bílé květiny, které kvetou ještě pod sněhem. Podle toho se jmenujou sněženky.

Jaro lidi často cítí jako nový začátek, proto je typické dělat na jaře velký jarní úklid. Lidé doma myjou okna, uklízí zahradu a připravujou všechno, co potřebujou, na pěstování nových rostlin. Na stolech ve vázách můžeme vidět krásné barevné tulipány, žluté narcisy nebo voňavé hyacinty. Mezi symboly jara patří malá zvířata, která se na jaře narodí – zajíci, kuřata a jehňata.

Jestli vaše děti chodí do školy nebo do školky, určitě víte, že jaro je taky období karnevalů. Tato tradice vychází z tzv. Masopustu, to je svátek, který oslavuje jídlo a dobrou náladu. Po Masopustu totiž přijde půst (čas, kdy věřící lidé drží 40 dnů dietu bez masa). Během třídenního Masopustu, kdy lidé jedí a dělají velké oslavy, můžete vidět taky typický masopustní karneval, to je průvod v maskách a s hudbou. Průvody v regionu Hlinecko jsou zapsané na seznamu UNESCO.

Další jarní svátek jsou Velikonoce. Je to svátek, kdy křesťané myslí na smrt Ježíše Krista a oslavují to, že vstal z mrtvých. Podle české (ale ne křesťanské) tradice chodí na Velikonoční pondělí muži za ženami, aby je vyšlehali pomlázkou. Díky tomu, budou ženy další rok zdravé a budou mít děti. Ženy jim za to dají barevná nebo čokoládová vajíčka, sladkosti nebo alkohol.

Měsíc duben se také neoficiálně jmenuje Apríl. 1. dubna je den, kdy si lidé z ostatních dělají legraci. V novinách můžete číst tzv. divoké kachny (nereálné zprávy) a server Mapy.cz každý rok přijde s novou zábavnou verzí mapy České republiky. Poslední den v dubnu děláme ohně a v nich pálíme čarodějnice. Podobné tradice mají i ve Skandinávii a známe je také jako keltský svátek Beltaine. V Česku jsou čarodějnice oslava hlavně pro děti, které si dělají kostýmy a chodí na festivaly, kde mohou hrát různé hry.

1. května slavíme dva svátky, první z nich je Svátek lásky a druhý je Svátek práce. Ten den máme volno v práci a ve škole, takže lidé chodí na procházky a tráví čas venku. Tradičně chodíme na pražský Petřín, který je v květnu plný krásných rozkvetlých stromů. Zamilované páry se pod rozkvetlými stromy líbají. O prvním květnu a nešťastné lásce můžete číst starou českou báseň Máj, kterou napsal Karel Hynek Mácha. Jeho socha je na Petříně. Poslední oficiální jarní státní svátek v Česku je 8. května. Ten den slavíme konec druhé světové války.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *