Pracovní listy

17. listopad, prefixy a slovesa pohybu (A2)

Jeden z nejvíce oslavovaných státních svátků nesmí chybět ani tady ve formě pracovního listu (a nyní i podcastu na Spotify!). Úroveň textu a slovní zásoby odpovídá cca úrovni A2. Tak se na to pojďme mrknout…

Slovní zásoba – Tentokrát si musí studenti se slovíčky poradit sami. Dejte jim možnost si slova přeložit do svého jazyka a zkusit napsat českou definici nebo vysvětlit spolužákům, jak slovo používáme.

Obrázky – Autentické fotografie z demonstrace 1989. Nechte studenty popsat, co vidí, co to v nich vyvolává za emoce. Ať zkusí hádat, co se tenkrát stalo.

Otázky k textu – Zde budou studenti rozhodovat o pravdivosti tvrzení. Text je rozdělen na dva odstavce.

Gramatická část je zaměřena na slovesa pohybu. Nejdříve na prefixy – zde se spojuje prefix s grafickým znázorněním směru pohybu. Správné odpovědi najdete na předposlední straně v klíči. Cvičení vybízí k opakovaném přečtení hlavního textu. Vyzvěte studenty, ať najdou a podtrhnou slovesa s prefixy a diskutujte s nimi o jejich významu. Klidně si to všechno nakreslete na tabuli!

Další gramatika procvičí determinovaná a indeterminovaná slovesa pohybu. Z vlastní praxe vím, že konjugace těchto sloves se studentům často plete, a jak se říká, opakování je matka moudrosti. Ve cvičení pak budou dokončovat věty právě s těmito slovesy. Připomeňte si s nimi, jaký je mezi dvojicemi rozdíl, jaký je rozdíl mezi jít a jet.

Další dvě strany jsou věnovány prefixům – cvičení na doplnění prefixů, cesta za pokladem a desková hra, kterou znáte ze staršího příspěvku.

Na poslední stránce najdete několik tipů, co dále studentům na toto téma nabídnout. Sametové revoluci a dění okolo pádu komunismu a osoby Václava Havla se věnuje několik filmů a seriálů. Na Youtube je možné zhlédnout unikátní dobové záběry ze 17. listopadu a dalších protestů. Kromě toho jsou zde dostupné i dva dokumentární filmy o Sametové revoluci.

Další inspiraci, dobové záběry, vyprávění pamětníků a různé edukační materiály najdete například na webu www.dikyzemuzem.cz. Česká televize nabízí velkou spoustu materiálů pro žáky na svém webu ČT Edu (stačí do vyhledávače zadat heslo „Sametová revoluce“). Poutavé vyprávění aktérky událostí okolo 17. listopadu 89 najdete ve speciálu Paměti národa. A velmi detailní faktografický popis historických událostí Sametové revoluce poskytuje web totalita.cz.

Materiálů je tedy k prozkoumání víc než dost! Třeba se někomu z vašich studentů budou tyto tipy líbit.

No ale dost bylo povídání, určitě se těšíte, až si pracovní list stáhnete!

A nahrávka k poslechu a stažení tady nebo na Spotify. (Music: Bensound.com)

Přeju hodně zábavy s českou historií!

F.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *