Podcast

#1 Podzim

Poslouchejte na Spotify.

Ještě neodešlo babí léto a už se začínáme připravovat na další roční období. Podzim. Astronomický začátek podzimu je 22. září (tzv. podzimní rovnodennost). To je datum, kdy je den stejně dlouhý jako noc – od té doby bude den vždycky kratší a noc delší, dokud nepřijde zase jaro. Počasí začíná být chladnější a ošklivější. Na podzim často prší, fouká vítr a je zataženo. Na druhou stranu stromy jsou barevnější, takže příroda vypadá jako krásné obrazy známých malířů.

Mezi oblíbené podzimní aktivity patří pouštění draka. Děti si můžou vyrobit draka z papíru nebo ho koupit v obchodě, vyjdou na kopec nebo na místo, kde fouká silný vítr a pustí draka do vzduchu. Drak potom létá vysoko nad zemí.

Lidé na podzim rádi sbírají houby, které rostou v lese. Vezmou si holínky, košík a nůž a jdou do lesa na procházku. Z hub potom vaří omáčky, polévky nebo je suší na zimu.

Ve světě lidé slaví Halloween, pro který jsou typické dýně, pavouci a čarodějnice. V Česku není Halloween tak oblíbený, ale taky máme na začátku listopadu (2. 11.) jeden svátek, kterému říkáme Dušičky. Je to den, kdy myslíme na lidi, kteří už umřeli, navštěvujeme hřbitovy, zapalujeme svíčky a dáváme na hroby květiny a věnce.

Protože večer je brzo tma, podzim je ideální čas pít dobrý čaj, udělat oheň v krbu, upéct něco dobrého a začít připravovat dům na zimu a Vánoce. Ve městech už můžeme vidět vánoční dekorace a můžeme jít na procházku na vánoční trhy, dát si svařák nebo horký džus.

Na podzim máme tři státní svátky. 28. září je den, kdy umřel svatý Václav (v roce 935). Byl český kníže, byl hodně religiózní a zabil ho jeho bratr Boleslav. Jeho sochu můžete vidět v Praze na Václavském náměstí.

28. října slavíme den, kdy vznikla Československá republika. Stalo se to v roce 1918, když skončila první světová válka. První československý prezident byl Tomáš Garrigue Masaryk.

Třetí podzimní státní svátek slavíme 17. listopadu. Je to Den studentů a taky den, kdy v roce 1989 začala Sametová revoluce a skončil komunismus v Československu.

Co rádi děláte na podzim vy?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *