Podcast

#20 Stalinův pomník na Letné

Poslouchejte na Spotify.

Už jste někdy byli na Stalinu? Viděli jste obrovský metronom, který tiká nad Vltavou, když se díváte přes Čechův most směrem na Letnou? Víte, jaká socha stála na tomhle místě v letech 1955 až 1962?

Největší skupinová socha v Evropě, které se říkalo „fronta na maso“ začala vznikat už v roce 1949 v komunistickém Československu. Její autor, sochař Otakar Švec, který pracoval taky na pomníku T. G. Masaryka, vytvořil sousoší 15 metrů vysoké, 12 metrů široké a 22 metrů dlouhé. Železobetonová konstrukce, na které celá socha stála, měla dalších 15 metrů. Gigantický obraz ukazoval několik postav, které stály za sebou (skoro jako ve frontě). Na jedné straně byly postavy symbolizující lidi ze Sovětského svazu a na druhé straně lidé z Československa. Dělníci, vědci, vojáci a zemědělci. A v jejich čele Josif Stalin jako osvoboditel a zachránce.

Sochař Otakar Švec, autor pomníku, spáchal sebevraždu několik dní před odhalením sochy. Ta byla odhalena 1. května 1955, dva roky po Stalinově smrti. Bylo to ale také po tom, co dávno skončil stalinský kult osobnosti. Stalinův nástupce Chruščov tento kult kritizoval, a proto se komunistické vedení rozhodlo sochu zase zlikvidovat. 6. listopadu 1962 byl pomník tajně odstřelován, ale i když se snažili destrukci skrýt, detonace byly slyšet po celé Praze. Celou akci bylo zakázáno fotografovat.

Komunisté už nikdy nepostavili novou dominantu Prahy, i když plánů měli hodně. Až od roku 1991 stojí na originálním podstavci původního pomníku pohyblivý metronom sochaře Vratislava Karla Nováka.

Stalinův pomník se ve filmech a knihách moc neobjevuje. Existuje román „Žulový Stalin“ autora Rudolfa Cainera a jedna kapitola je Frontě na maso věnována i v knize Gottland polského autora Mariusze Szczygiela. Česká televize vytvořila film Monstrum, který vypráví o osudu sochaře Švece. Link na film najdete v popisu epizody a na mém blogu Čeština je hra.

Doufám, že se vám líbila epizoda o téhle zvláštní kapitole české historie a já se budu těšit zase příště.

Autor: Miroslav Vopata, taken by my grand father, uploader Krokodyl – my own scan, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2148246

2 thoughts on “#20 Stalinův pomník na Letné

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *