Podcast

#19 Tomáš Garrigue Masaryk

Poslouchejte na Spotify.

V následujících dnech volí občané České republiky nového prezidenta. Je to v české historii třetí přímá volba. Po 10 letech, kdy na Hradě jako prezident seděl Miloš Zeman, budeme mít nového prezidenta. A proto bych vám chtěla představit prvního demokratického prezidenta naší historie. Byl to člověk, díky kterému vzniklo samostatné Československo – Tomáš Garrigue Masaryk.

Masaryk se narodil v roce 1850 do obyčejné rodiny, jeho matka byla kuchařka a otec císařský kočí. Nejdřív se začal učit na kováře, později ale začal studovat gymnázium a po maturitě nastoupil na filosofickou fakultu Vídeňské univerzity. Po univerzitě odjel Masaryk na cesty po Itálii a Německu, kde potkal dceru amerického podnikatele Charlottu Garrigue, svou budoucí manželku, se kterou se oženil v Americe v roce 1878.

Masaryk nebyl v nejlepší finanční situaci, proto se s manželkou a dvěma dětmi vrátil do Prahy, aby zde mohl učit na univerzitě. Kromě toho začal vydávat časopis, ve kterém publikoval své filosofické myšlenky a taky v něm diskutoval o kontroverzních společenských a historických tématech. V 90. letech 19. století začala Masarykova politická kariéra, protože se stal poslancem vídeňského parlamentu.

Asi největší kauzou Masarykovy předválečné politické éry byla tzv. Hilsneriáda. Šlo o soud s Leopoldem Hilsnerem, který podle policie zabil mladou dívku. Soudní proces se ale stal velkým symbolem antisemitismu, protože Leopold Hilsner byl Žid. Masaryk chtěl, aby kauza nebyla jenom rasistická a aby soud neviděl ve vraždě židovský rituál. Chtěl pro Hilsnera nezávislý a spravedlivý soud. O Hilsnerově případu byl natočen dvoudílný film „Zločin v Polné“.

Během první světové války spolu s dalšími politiky odjel Masaryk z Rakouska-Uherska, aby pomáhal na straně spojenců. S Anglií, Ruskem a Spojenými státy americkými naplánoval, jak se po válce rozdělí Rakousko-Uhersko. Díky tomu mohla v říjnu 1918 vzniknout nová samostatná demokratická československá republika. Tomáš Garrigue Masaryk byl zvolen jejím prvním prezidentem.

Masaryk byl ve funkci prezidenta až do roku 1935. Během jeho vlády československá republika prosperovala a zažívala opravdovou demokracii. Tomuto období se říká První republika. A přesto v novém státě nebyli všichni úplně šťastní. Na území Československa nežili jen Češi a Slováci, ale také Maďaři, Němci, Rakušané a Poláci. Mezi lidmi proto nebyla klidná a přátelská atmosféra. A to byl taky jeden z důvodů, který odstartoval druhou světovou válku.

Masaryk zemřel 14. září 1937 na zámku v Lánech, který dodnes funguje jako druhé sídlo českého prezidenta. Život a smrt Masaryka inspirovaly básníka Jaroslava Seiferta k napsání celé básnické sbírky.

Za sto let možná děti našich dětí

Svým dětem budou teskně vyprávěti

O šedém ránu čtrnáctého září,

Navěky označeném v kalendáři.

To kalné ráno, to si pamatuj,

Mé dítě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *