Podcast

#22 Pálení čarodějnic

Transkript podcastu:

Když se večer 30. dubna půjdete projít, určitě uvidíte nějaký oheň, festival nebo aspoň děti v čarodějnických kostýmech. A víte proč? Protože ten den slavíme takzvanou svatojakubskou noc, pálení čarodějnic nebo prostě čarodějnice.

Tento svátek najdeme i v německé nebo skandinávské kultuře a známe je pod jmény Beltain nebo Valpuržina noc. Všechny varianty svátku slaveného na konci dubna jsou spojené s ohněm. Tradičně lidé rozdělávali velké ohně a brali zvířata na pastvu, aby zvířata ochránili před temnými silami a sami byli v bezpečí.

České pálení čarodějnic, jak už vidíte v názvu, je hlavně spojeno s postavou čarodějnice. To je stará žena, která umí dělat kouzla a magii. Mezi její typické rysy patří špinavé oblečení, velký špičatý nos, na kterém má bradavici, a létající koště. Společnost jí často dělá černá kočka. Figurínu takové čarodějnice pak lidé pálí ve velkém ohni. Ceremonii pak většinou doprovází zábavný program nejen pro děti. Můžete vidět koncerty, stánky s jídlem a pitím, malé obchody s oblečením nebo šperky, ale taky soutěže pro děti nebo tvoření dekorací a masek.

V menších městech a vesnicích, kde lidé nechtějí organizovat aktivity pro děti, je pálení čarodějnic spojeno hlavně s konzumací alkoholu. Navíc je velmi praktické, že pálení připadá na poslední den v dubnu, po kterém následuje 1. květen. A to je státní svátek, kdy Češi nemusí pracovat. „Čarodky“ jsou tedy ideální den na velkou party!

Už jste někdy slavili pálení čarodějnic?

2 thoughts on “#22 Pálení čarodějnic

    1. Možná proto, že Jakubská noc byla v minulosti vždycky spojená s magií a kouzly..? To by chtělo zjistit u nějakého historika 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *