PodcastUncategorized

#26 Svatý Václav – transkript

Poslouchejte na Spotify.

Svatý Václav byl český kníže. To znamená, že byl trochu jako král, ale v té době ještě titul “král” v české zemi nebyl. Václav, který se narodil okolo roku 907, byl celé dětství a mládí hlavně s babičkou. Babičku Ludmilu měl Václav moc rád, byla to velmi religiózní žena. Václav měl díky babičce pozitivní vztah ke křesťanství. Proto pak založil kostel svatého Víta na Pražském hradě.

Díky Václavově politice mohla být česká země pořád suverénní, i když musela německému (saskému) králi platit vysokou daň. Proto měl Václav velké konflikty se svým bratrem Boleslavem. Boleslav si myslel, že Václav je špatný politik a že by Boleslav byl lepší. Jak říká legenda, Boleslav pozval bratra Václava do svého města (dnes Stará Boleslav) a tam ho zabil před dveřmi do kostela (dnes kostel Svatého Václava). To se stalo asi v roce 935. Datum, kdy Václav umřel (28. září), slavíme v České republice jako státní svátek.

Kvůli jeho nekonfliktní politice a dobrému životu v křesťanství byl později Václav kanonizován (= stal se svatým) a je symbolem české země a českým patronem. Jeho portrét je na minci 20 Kč, sochu svatého Václava najdete na Karlově mostě, Václava na koni můžete vidět v Praze na Václavském náměstí. Podle Václava se taky jmenuje koruna, kterou měli všichni čeští králové – svatováclavská.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *