Podcast

#28 Český prezident Petr Pavel

Poslouchejte na Spotify nebo na Apple Podcasts.

V březnu 2023 byl inaugurován nový český prezident, který vyhrál historický třetí přímou volbu prezidenta České republiky. Jmenuje se Petr Pavel a my si dneska řekneme, kdo to vlastně je.

Autor: Jana Jabůrková, Jiří Turek (J3T) – Kancelář prezidenta republiky, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=131513000

Petr Pavel se narodil v roce 1961 nedaleko Mariánských Lázní. Jeho otec byl voják, člen Komunistické strany Československa a pracoval jako zpravodajec. Jeho úkolem bylo mimo jiné zachycovat a analyzovat zprávy, které si mezi sebou posílají armády NATO. Mladý Petr Pavel vystudoval vojenské gymnázium a potom pokračoval na vojenskou vysokou školu. Po univerzitě začal pracovat v armádě a také se vzdělával v kurzu pro vojenské agenty v zahraničí. Stejně jako jeho otec vstoupil do Komunistické strany. Po revoluci ve vojenském vzdělávání pokračoval ve Spojených státech a ve Velké Británii, kde v roce 2006 dostudoval postgraduální program Mezinárodní vztahy.

V 90. letech nastoupil do Generálního štábu Armády České republiky a pokračoval ve zpravodajské práci. V roce 1993 se účastnil mírové mise v Jugoslávii, kde jeho vojenská jednotka při dobrovolné operaci pomohla zachránit více než 50 francouzských vojáků, kteří zůstali ve válečné zóně mezi Srby a Chorvaty. Za tuto operaci dostal nejvyšší francouzské vojenské vyznamenání a od českého prezidenta Václava Havla získal Medaili Za hrdinství.

Po roce 2000 měl Petr Pavel několik vysokých vojenských funkcí, zastupoval Českou republiku v diplomatických funkcích po celém světě, pracoval na druhé nejvyšší pozici v NATO i jako náčelník generálního štábu ČR. Snažil se o rozvoj české armády, podpořil účast českých vojáků ve válce v Afghánistánu. Varoval před bezpečnostními hrozbami z Ruska a snažil se zlepšit ochranu vzdušného prostoru aliance. Za svou práci v NATO dostal Pavel nejvyšší americké vyznamenání udělované cizincům.

V červnu 2022 se stal Petr Pavel oficiálním kandidátem na prezidenta České republiky. Po dvou pětiletých funkčních obdobích Miloše Zemana o post prezidenta bojovalo celkem 8 kandidátů, mimo jiné bývalý premiér Andrej Babiš nebo ekonomka a pedagožka Danuše Nerudová. Symbolem Pavlovy kampaně se stala flanelová košile, ve které často vystupoval. Podle Transparency International byla jeho kampaň druhá nejtransparentnější, zároveň ale byla největším terčem dezinformací. Fámy a „fejkové“ texty mluvily o tom, že Pavel chce vstoupit do války a že všechny muže pošle bojovat na Ukrajinu. Dokonce se na internetu objevila informace o tom, že kandidát zemřel.

I přes velkou informační a dezinformační masáž Petr Pavel zvítězil v obou kolech prezidentské volby a mohl tak v březnu roku 2023 složit inaugurační slib. V proslovu zdůraznil důstojnost, respekt a slušnost a řekl, že chce pracovat na společné vizi budoucnosti České republiky. A to se mu, myslím, zatím daří. S Pavlem se na Pražský hrad opravdu zase vrátila důstojnost, transparentnost a prozápadní směřování zahraniční politiky. Je to prezident, který apeluje na důležitost našeho členství v Evropské Unii a v NATO. Zároveň ale vyzývá lidi, aby byli ke všem politikům kritičtí a dobře kontrolovali jejich kroky, včetně těch jeho.

Slovníček:

Zpravodajec – intelligence officer

Zachycovat / zachytit – to catch

Generální štáb – general staff

Mírová mise – peacekeeping mission

Vojenská jednotka – military unit

Dobrovolný – voluntary

Udělit vyznamenání – to decorate sb (with an award)

Hrdinství – heroism

Zastupovat – to represent

Rozvoj – development, growth

Bezpečnostní hrozba – security threat

Vzdušný prostor – airspace

Vystupovat / vystoupit – to perform, to appear

Složit slib – be sworn in, make a promise

Důstojnost – dignity

Členství – membership

Vyzývat / vyzvat – to appeal to sb

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *