Hry

Dobble pro začátečníky

Dobble je úžasná hra, která pomáhá trénovat nejen postřeh, ale i slovní zásobu. Pro někoho je to trochu stresující, ale pro většinu je to hlavně notná dávka zábavy.

Jistě jste se ale setkali s tím, že klasické varianty her, jak se prodávají v obchodech, jsou určené pro české publikum, a tudíž je poněkud obtížné je využít v lekcích pro kohokoliv s nižší úrovní znalosti jazyka.

Proto jsme tu ale my, abychom Vám umožnili zahrát si Dobble klidně na první lekci s totálními začátečníky! Upravili jsme tuto karetní hru tak, aby obsahovala pouze základní slovní zásobu, kterou znáte z herního plánu Slova.

V ideálním případě můžete použít obrázky z výše zmíněného herního plánu k předučení slovní zásoby, abyste si byli jisti, že studenti slova znají. Pozor – na kartách Dobble je jeden obrázek navíc, a to obrázek označující citron. Ten v herním plánu „Slova“ nenajdete.

A jak se Dobble hraje? Záleží jen na vás pro jakou variantu hry, z pěti možných, se rozhodnete:


1. Každý hráč dostane jednu kartu, doprostřed stolu se položí zbytek karet v balíčku. Všichni hráči hledají stejný symbol mezi svoji a kartou na balíčku. Kdo nalezne stejný symbol, kartu si vezme. Vyhrává hráč s největším počtem karet!


2. Jedna karta se dá doprostřed stolu. Ostatní karty se rozdají hráčům. Hráči hledají stejný symbol mezi svojí a vyloženou kartou. Kdo se první zbaví svých karet, vyhrál!


3. Všichni hráči natáhnou ruce a každý hráč dostane jednu kartu. Poté svou kartu otočí a musí najít symbol mezi svojí a protihráčovou kartou. Když hráč symbol nalezne, dá protihráči, který má shodný symbol, svoji kartu do ruky. Kolo končí, když všechny karty zůstanou v ruce jednomu hráči. Poté se rozdají karty znovu a začíná další kolo. Hráč s největším počtem karet prohrává!


4. Do středu stolu se položí jedna karta a každému hráči se rozdá po jedné kartě. Hráči musí najít symbol mezi vyloženou kartou a kartou protihráče či svou kartou. Poté, co hráč symbol nalezne, si tuto kartu ponechá, ale vyloženou kartu nechá na místě. Poté, co jsou všechny karty sebrány, vyložená karta se umístí dospod balíčku a rozdává se nové kolo. Když se dobere balíček, hra končí. Hráč s největším počtem karet vyhrává!


5. Každý hráč dostane jednu kartu. Zbytek balíčku se dá do středu stolu. Hráči hledají stejný symbol mezi vyloženou a protihráčovou kartou. Když hráč symbol nalezne, dá vyloženou kartu na kartu protihráče. Hra končí dobráním balíčku a hráč s nejméně kartami vyhrává. Každá z těchto her má jiné bodové ohodnocení a vítězem je hráč, který má bodů nejvíce!

Zdroj: https://www.hras.cz/spolecenske-hry/rodinne-hry/hra-dobble

Pokud Vás Dobble již omrzí, můžete karty použít jako zdroj nápadů na vyprávění příběhů apod.

Karty jsou ke stažení zde:

Takže tiskněte, laminujte, hrajte, sdílejte a označujte nás!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *