Hry

Města

Herní plán „Města“ je určen k procvičování čehokoliv, co přichází ve dvojicích – perfektivní a imperfektivní slovesa, krátké a dlouhé samohlásky, lokace s prepozicemi do X na (nebo v X na).

Inspiraci se meze nekladou.

Jak ale přesně tato hra funguje?

Princip hry je následující: na herním plánu se student prstem (nebo pouze ve své představivosti) posouvá podle toho, zda je ve slovním spojení zkoumaná hláska vyslovena jako dlouhá či krátká / sloveso je perfektivní nebo imperfektivní / s daným slovem se používá prepozice do nebo na / jaký pád se používá se kterou prepozicí. Dopředu se do plánu doplní, na kterou stranu se bude hráč posouvat při té které variantě, zda doleva nebo doprava.

Ke hře je tedy nutné si připravit trojice frází, slov či slovních spojení, jež budou mít studenti před sebou (lze také psát na tabuli, ale to není příliš časově efektivní).

Jako příklad uvedeme následující trojici sloves: koupit, dávat, udělat, u nichž studenti budou určovat vid. Imperfektivní slovesa znamenají posun doleva, perfektivní doprava.

Po této trojici sloves by se všichni studenti měli setkat ve stejném městě, tedy v Liberci. Pokud se někdo dostane do jiného města, je nutné krok po kroku zjišťovat, kde student udělal chybu.

Doufáme, že hra Města přinese do vašich lekcí trochu pozdvižení a dobré nálady!

Napište nám do komentářů, jak jste herní plán využili ve svých lekcích a co dalšího se s „Městy“ dá procvičovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *