Poslouchejte na Spotify.
17 listopad
Na podzim roku 1939 okupovalo nacistické Německo český stát. 28. října, když slavíme vznik samostatného Československa, demonstrovali Češi v celé zemi. V Praze měli demonstranti, kterých bylo asi 100 000, velké konflikty s nacisty. Při demonstraci umřelo nebo bylo zraněno mnoho lidí. Mezi nimi byl i student Jan Opletal. Umřel v nemocnici a jeho smrt se stala důležitým symbolem české historie.
Jeho pohřeb se změnil na další masovou protinacistickou demonstraci. Nacističtí politici v reakci na protesty zavřeli všechny vysoké školy a více než 1200 studentů skončilo v koncentračních táborech. To se stalo 17. listopadu, a tak si tento den pamatujeme jako Den studentů. Podle Jana Opletala se jmenuje škola v Litovli a taky několik ulic v České republice. Pražskou Opletalovu ulici najdete vedle Václavského náměstí.
17. listopadu 1989 žilo Československo už čtyři dekády v komunistickém režimu. Ten den chtěli studenti z univerzit udělat klidnou manifestaci v centru Prahy jako vzpomínku na Jana Opletala. Asi 15 tisíc studentů se sešlo na pražském Albertově (blízko Karlova náměstí). Potom vyšli na Vyšehrad a chtěli dojít až na Václavské náměstí. Během cesty studenti volali antikomunistické fráze.
Když velká skupina demonstrantů přišla do centra Prahy a oficiální část demonstrace skončila, státní policie studenty obešla a zablokovala jim všechny cesty. Studenti nebyli vůbec agresivní. Policistům dávali květiny a volali „Máme holé ruce!“. Jediná možnost, jak se dostat z blokády ven, byl úzký průchod mezi policisty, kteří demonstranty brutálně bili. Nikdo ale naštěstí ten večer (ani během dalších protestů) neumřel, proto se tato revoluce jmenuje Sametová. Tak skončil komunismus v Československu a začala éra demokracie. Ještě ve stejném roce byl zvolen do funkce prezidenta Václav Havel.