Podcast

#3 Zvláštní hobby – Postcrossing

Poslouchejte na Spotify.

Postcrossing

Víte, že můžete dostat pohled z druhé strany světa od člověka, kterého vůbec neznáte? A taky můžete úplně cizímu člověku pohled poslat. Jak je to možné? Postcrossing je projekt, díky kterému si můžete posílat pohledy s lidmi na celém světě. Když vy pošlete jednu pohlednici, jednu potom dostanete. Kouzlo projektu je v tom, že nikdy nevíte, od koho vám pohled přijde. Vaše poštovní schránka se tak stane krabicí plnou překvapení. A proto se autor projektu rozhodl Postcrossing v roce 2005 realizovat – rád dostával reálné pohledy a dopisy.

Všechny informace najdete na webové stránce www.postcrossing.com. Tam si vytvoříte zdarma svůj profil a můžete začít posílat a dostávat pohledy. V prvním kroku vygenerujete adresu jiného “postcrossera”, kterému musíte poslat pohlednici. S jeho adresou dostanete taky unikátní identifikační kód (ID). Každá pohlednice má svůj kód. Když pohlednici pošlete, uvidíte, kdy ji adresát zaregistroval do systému. To, že vaše pohlednice přišla, znamená, že další postcrosser dostane vaši adresu. Takže teď už jen musíte každý den kontrolovat poštovní schránku a hádat, odkud vaše první pohlednice bude!

Postcrosseři z celého světa (ale i ti z Česka) mají na Facebooku speciální skupiny, kam dávají fotografie krásných (nebo také extrémně ošklivých) pohlednic, které dostali. Na svém profilu můžete totiž specifikovat, jaké obrázky chcete dostat, jestli přírodu, města, citáty, fotky lidí nebo zvířat. Potom můžete doufat, že odesílatel vaše preference bude respektovat a pošle pohlednici, která se vám bude líbit. Zajímavé je sdílet také to, odkud vaše pohlednice přišly. Nejvíce postcrosserů je z Ruska, Tchaj-wanu a Číny. Česko je na 11. místě. Postcrossing se stal tak populární formou zábavy, že několik zemí (včetně České republiky) udělalo speciální poštovní známky s jeho tematikou.

Tak “Happy Postcrossing”!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *