Podcast

#9 5 tipů jak žít ekologicky

Poslouchejte na Spotify.

Co všechno může každý z nás udělat pro lepší život na planetě? Dneska vám dám 5 tipů, které můžete aplikovat ve svém každodenním životě, abyste pomohli zlepšit špatnou ekologickou situaci na naší planetě. Ale nebojte se, jsou to malé kroky, které můžou mít velký efekt, když je děláme často a dobře.

  1. Recyklovat – Česká republika je v recyklování (nebo hezky česky „v třídění odpadu“) velmistr Evropy. Můžeme recyklovat skoro všechno – 4 typy kovů, papír, textilie, plasty, sklo, organický odpad, oleje, kartony od pití, baterie i starou elektroniku. S orientací co a jak správně třídit vám může pomoct například webová stránka www.samosebou.cz.
  • Plánovat nákupy – Když jdeme do obchodu bez seznamu na nákup (a taky když máme hlad), často koupíme jídlo, které nepotřebujeme. Nejlepší je jednou za týden naplánovat, co budeme celý týden jíst a vařit, a podle toho napsat seznam. Napište si do seznamu úplně všechno, naplánujte si, že koupíte čokoládu, jaké koupíte sušenky a kolik chcete piva. Díky tomu budete mít přesně tolik jídla, kolik sníte, a nebudete ho muset vyhodit. A kromě planety vám poděkuje i vaše peněženka.
  • Nakupovat ovoce a zeleninu bez plastu – Ne vždycky to jde. Někdy máte v receptu něco tak speciálního, že v obchodě nemůžete vybrat tu ekologičtější variantu, která je bez plastu. Často ale možnosti jsou – můžeme si vzít svoji tašku a dát do ní jablka, která leží v obchodě volně. A například banány nebo pomeranče nemusí být v tašce vůbec.
  • Den bez masa – Když už budete plánovat menu na celý týden, nezapomeňte vybrat jeden den, kdy nebudete vůbec jíst maso. Velká produkce masa je pro planetu problém, takže když každý člověk bude jíst masa trochu míň, bude to velká změna. Já mám například „Meatless Mondays“ – bezmasá pondělí. A díky tomu si to vždycky pamatuju.
  • Nenakupovat oblečení na jedno použití – Černý pátek, velké slevy, akce… Internet je plný reklam, které na nás volají „Kup si nový vánoční svetr, je o 50% levnější!“. Ale já už jeden vánoční svetr ve skříni mám. Nosím ho jednou za rok a pořád vypadá jako nový. Takže další svetr fakt nepotřebuju. A takhle to může být se vším – je lepší se dobře starat o věci, které už máte, než nakupovat pořád nové a nové.

Máte taky svoje tipy na to, jak žít ekologičtěji? Napište mi na Instagramu nebo na Facebooku! Těším se na vaše zprávy. Františka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *