Podcast

#2 28. října – Vznik Československa

Poslouchejte na Spotify.

Od roku 1848 do roku 1916 vládl v Rakousku-Uhersku císař František Josef I. František byl habsburský aristokrat, který vládl 68 let a umřel během první světové války. Po Františkovi přišel na trůn Karel I., který chtěl být po válce českým králem, ale čeští politici v exilu měli jiné plány.

V roce 1918 válka skončila a z Rakouska-Uherska vzniklo několik menších států. Mezi nimi byla od 28. října 1918 i samostatná Československá republika. Nejdůležitější lidé, kteří bojovali za samostatnost Československa, byli Edvard Beneš, Milan Rastislav Štefánik a hlavně Tomáš Garrigue Masaryk. Ten se stal prvním československým prezidentem. Masaryk byl filozof, sociolog a pedagog. Jeho americká manželka se jmenovala Charlotte Garrigue a měli spolu 5 dětí.

Nové Československo bylo demokratický stát. Kromě Čechů a Slováků tady žili také Němci, Maďaři, Rusíni a Židé. Vznikla nová konstituce neboli Ústava, nová vlajka a začaly se používat nové peníze – koruny. Nový československý parlament, vláda a soudy konečně respektovaly demokratické principy. Pro Čechy a Slováky to bylo nejkrásnější období v celé historii (až do roku 1938). Říká se mu “první republika”. Během první republiky vznikly legendární kulturní fenomény, například knihy Karla Čapka, filmy Vlasty Buriana, poetické básně Jaroslava Seiferta nebo slavné vily moderních architektů jako je vila Tugendhat v Brně. Československo bylo bohatý stát, ve kterém začaly prosperovat světoznámé firmy, například Škoda nebo Baťa.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *