Poslouchejte na Spotify.
V dnešní epizodě vám dám tip na skvělý český román, který má zatím dva díly, ale doufám, že brzo bude na světě i třetí kniha. Román se jmenuje Šikmý kostel a napsala ho autorka Karin Lednická.
Příběh první knihy začíná v roce 1894 a reflektuje reálný život v té době. Čteme o historii jedné fiktivní rodiny, která žije v Karviné – dřív to byla malá vesnice blízko Ostravy, dneska je to větší město. Karviná a její okolí byla na konci 19. století místo, které začínalo prosperovat z těžby uhlí – to znamená, že pod vesnicí byly v zemi dlouhé cesty (doly), ve kterých pracovali silní muži a kopali tam uhlí. Kniha vypráví o tom, jak je ta práce nebezpečná, jak žili lidé v téhle době a na tomhle místě, jaké měli vztahy a tradice.
Druhá kniha pokračuje s příběhem po první světové válce, kdy v celém Československu začala zlatá éra české kultury a prosperity. V Karviné začali lidé bojovat o národní identitu. Protože městečko leží blízko hranic s Polskem, žilo tady několik národů vedle sebe – Češi, Poláci, Němci i Židé. A každý měl jiný názor na to, kdo by tady měl žít a jakým jazykem by měl mluvit.
Všechny historické události vidíme jako příběh jedné rodiny, od babičky až po vnoučata a jejich děti. I když je rodina fiktivní, všechny situace slyšela autorka jako reálné vyprávění lidí, kteří tam žijou, nebo kterým o tom říkala jejich babička. Celá historie Karviné, kterou autorka popsala jako „ztracené město“ je velmi zajímavá, občas dost tragická a hlavně (pro mě) dost šokující. A víte, proč se trilogie jmenuje Šikmý kostel? Slovo šikmý charakterizuje něco, co není rovné. A na místě, kde bylo staré město Karviná, stojí už jenom jedna budova – Kostel svatého Petra z Alkantary. Před sto lety stál ten kostel na kopci, ale protože se na tomhle místě začalo těžit uhlí, stojí teď kostel o 37 metrů níž než dřív, a ještě je úplně šikmý. Díky tomu je zapsaný v české knize rekordů a kuriozit!
Těším se, až Karin Lednická napíše třetí, poslední knihu, která bude reflektovat, co se stalo po roce 1945. Co přinese mým oblíbeným hrdinům nová éra komunismu?