Podcast

#7 Vánoce

Poslouchejte na Spotify.

Vánoce. Pro většinu lidí ten nejkrásnější a nejdůležitější svátek v roce. Chcete vědět, kdy a jak je Češi slaví? Co dělají čtyři týdny před Vánocemi, co jedí, co pečou a co zpívají?

Vánoční atmosféra začíná už čtyři týdny před Štědrým dnem, kdy slavíme advent. Každou neděli zapálíme na adventním věnci jednu svíčku, která symbolizuje čekání na Vánoce a příchod Ježíše Krista. Od 1. do 24. prosince otevíráme každý den jedno okénko adventního kalendáře. Někdy tam máme čokoládu, někdy hračky a někdy dokonce kosmetiku. Během celého prosince připravujeme domov na velký svátek – kupujeme dárky, zdobíme vánoční stromeček, pečeme cukroví a vánočku, posloucháme koledy a posíláme vánoční přání rodině a kamarádům.

Vánoce jsou křesťanský svátek, kterým si připomínáme narození Ježíše Krista. Dohromady máme tři vánoční svátky. 24. prosince slavíme Štědrý den. To je nejdůležitější den Vánoc. Je to den, kdy se sejdeme s celou rodinou u večeře. Tradičně večeříme rybí polévku, smaženého kapra a bramborový salát. Po večeři jdeme k ozdobenému vánočnímu stromečku, zpíváme koledy a díváme se, jestli nám Ježíšek (to je Ježíš jako malé miminko) přinesl nějaké dárky. Když všechny dárky rozbalíme, chodíme do kostela na mši. Na Boží hod vánoční (25. prosince) a na svátek svatého Štěpána (26. prosince) navštěvujeme širokou rodinu a známé. Jíme husu a cukroví. Nebo jsme doma, odpočíváme a díváme se na vánoční filmy a pohádky.

I když Vánoce mají být svátkem klidu, míru a pohody, často slyšíme lidi mluvit o „předvánočním stresu“. Stejně jako z většiny tradic i z Vánoc se pomalu ztrácí mystika a symbolika křesťanství a začíná dominovat konzumní a materialistický přístup*. Lidé chtějí nejkrásnější a nejdražší dárky, chtějí mít doma perfektně uklizeno a taky mít nejlepší fotky na Instagramu. A hlavně v téhle rychlé době nesmíme zapomenout na to, co je esencí Vánoc. Zpomalit, užívat si společný čas a děkovat za to, co máme.

Přeju vám krásné a veselé Vánoce!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *