Podcast

#5 Zima

Poslouchejte na Spotify.

I když astronomická zima začíná až 21. prosince, kdy je nejkratší den v roce, jako zimní měsíc počítáme často celý prosinec. Počasí už je od začátku prosince dost zimní – je chladno, teplota je občas pod nulou a na horách už je obvykle první sníh. V prosinci není moc slunečno, většinou je zataženo a fouká studený vítr. V lednu a v únoru ale slunce svítí častěji, je více jasno a taky jsou mnohem nižší teploty. Nejnižší teplota v České republice byla v únoru 1929 – minus 42 stupňů!

Zima má krásnou atmosféru hlavně proto, že v prosinci slavíme Vánoce a dny jsou tmavší a kratší. Obchody, domy a města mají krásné dekorace, všude svítí světla a vánoční stromečky. Ve velkých městech můžete navštívit vánoční trhy, dát si svařák a dobré jídlo, nakoupit teplé čepice a suvenýry nebo vánoční dárky. Večer 5. prosince slavíme svatého Mikuláše. Mikuláš jako majestátní autorita spolu s čertem a andělem chodí do domů a bytů, kde mluví s rodiči a dětmi o tom, kdo byl hodný a kdo zlobivý. Děti Mikulášovi zpívají písničky nebo recitují básně, on jim pak dává dárky, ovoce a čokoládu nebo brambory a uhlí.

Poslední den roku, 31. prosince, se jmenuje Silvestr podle jména v kalendáři. Ten den, stejně jako v dalších zemích na celém světě, děláme s kamarády oslavy, tancujeme, pijeme šampaňské a díváme se na ohňostroj. Druhý den, 1. ledna, lidé často mají kocovinu z alkoholu, který na Silvestra vypili. Podle tradice jíme první den v roce čočku, protože symbolizuje hodně peněz, které celý rok budeme mít. Také říkáme „Jak na Nový rok, tak po celý rok“. Hodně lidí si dává novoroční předsevzetí a začíná realizovat svoje plány – přestávají kouřit, začínají žít zdravě, běhat, jíst míň čokolády nebo číst víc knih.

V únoru a v březnu mají děti ve škole týdenní volno (jarní prázdniny), proto jezdí rodiny většinou na hory nebo jinou zimní dovolenou. Nejoblíbenější destinace jsou rakouské Alpy nebo české Krkonoše. Na horách můžeme dělat zimní sporty – lyžovat, jezdit na běžkách, sáňkovat nebo bruslit. A ve volném čase můžeme postavit sněhuláka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *