28. září si všichni užijeme den volna… Někdo ho stráví v modlitbách, někdo si užije trochu toho svatováclavského vinobraní, někdo pojede na chatu hrabat listí… Ale všichni za to, že nemusíme do práce a do školy, budeme vděčit jedné historické osobě. A tu si v dnešním pracovním listu představíme.
Na začátku si jako vždy představíme slovní zásobu. Stejně jako v minulém pracovním listu (Podzim) zde najdete přiřazení slov k obrázkům a na další straně stejné „kartičky“ se slovy. Můžete si je vystříhat, zahrát si pexeso, zopakovat díky obrázkům nová slova, vylosovat kombinaci slov a s nimi vytvořit větu… Pokud máte další nápady, sem s nimi!
Vlastní text má 3 odstavce, přičemž slovní zásobou by měl zhruba odpovídat úrovni A1. K textu najdete také dvě cvičení – určení pravdivosti tvrzení a doplňování slovní zásoby do vět.
Na poslední stránce najdete obrázky, které se odkazují na informace v textu – dvacetikoruna, katedrála sv. Víta, Václavské náměstí, svatováclavská koruna a kostel ve Staré Boleslavi. Nad obrázky můžete diskutovat, hádat, co kde najdete a možná se vydat i společně na výlet za krásami českých zemí:-)
Pokud máte spíše pokročilé studenty, pro které by tento pracovní list byl příliš jednoduchý, neváhejte a prolistujte Google. Je možné, že by se zrovna na Vaši lekci mohlo hodit video o Svatém Václavovi ze série Dějiny udatného českého národa. Nezapomeňte, že v nastavení videa můžete zobrazit české titulky! To studenti jistě ocení.
Pro velmi pokročilé studenty pak může k dokreslení české historie sloužit výborná divadelní hra Járy Cimrmana České nebe (jehož záznam najdete na Youtube). V této hře se také objevuje Svatý Václav, tentokrát po boku dalších významných osobností, jako jsou Babička Boženy Němcové, Jan Amos Komenský, Jan Hus apod. Zde ale bude potřeba trochu uvést do kontextu, kdo byl Jára Cimrman…
A abychom nezapomněli, pracovní list i s klíčem si v PDF stáhněte zde:
Poslech najdete na Spotify.
Líbí se Vám pracovní list? A těšíte se na další?