Pracovní listy

Vánoce, Vánoce přicházejí… Pracovní list

Ten nejkrásnější a nejsvátečnější čas roku je opět tady. A s ním i nový pracovní list! Co v něm najdete tentokrát?

Jako vždycky začneme slovní zásobou, kterou i tentokrát najdete na Quizletu (můžete se prokliknout přímo z PDF, nebo načíst QR kód).

Konverzaci na téma Vánoce můžete rozproudit nad obrázky ve druhém cvičení.

Dále se dostanete k samotnému textu (k poslechu na Spotify, Apple Podcasts nebo najdete mp3 nahrávku níže ke stažení). U textu jsou i otázky na pravdivost tvrzení.

Jelikož jsou české Vánoce opravdu bohaté na tradice a zvyky, nemohla jsem o ně tedy ochudit ani vaše studenty. V pracovním listu tedy najdete ještě krátký popis 8 pověr, které mají studenti za úkol spojit s obrázky. Pokud máte to štěstí a učíte živé lidi v reálné třídě (rozumějte offline a ne online), můžete to rozstříhat a nechat je hledat správné kombinace.

Aby se i tady objevilo trochu gramatiky, zaměřila jsem se na číslovky, konkrétně na základní, řadové a násobné. Studenti si vyzkouší je určit a pak tvořit správné formy, které patří do vět. A nakonec ještě malé cvičení na data. Toho totiž není nikdy dost 🙂

Nesmí zde chybět ani křížovka, tentokrát ale legendu tvoří věty s chybějícími slovy.

K Vánocům neodmyslitelně patří koledy, v pracovním listu najdete moji oblíbenou (s poměrně jednoduchým textem, když si vysvětlíte několik základních principů staré češtiny) – Byla cesta ušlapaná. Noty, text i odkaz na Youtube samozřejmostí.

Vánoce jsou opravdu velké téma a zdrojů zábavy je nepřeberné množství. Proto jsem vám přiložila do pracovního listu i několik odkazů na videa a další materiály, které můžete nabídnout studentům k dalšímu studiu, podívat se na ně společně v lekci a prodiskutovat je… A nebo ne:)

A jelikož minule měla hra s Tabu slovy docela úspěch, takže si ji můžete zahrát i na vánoční téma.

Nezapomeňte na Vánoční hru, kterou jsem zveřejnila již dříve.

Celý pracovní list stáhnete tady:

Nahrávku najdete tady nebo na Spotify:

Líbí se vám materiál? Našli jste v něm nějaký překlep nebo chybu? Máte nápad, jak materiály vylepšit? Napište mi na Facebooku nebo na Instagramu. Díky!

F.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *